Doğa Koleji, eğitimin Türkiye’deki lideri

Doğa Koleji, sınırlarını İstanbul’un dışına taşıdı. Doğa Türkiye olarak başlatılan oluşumun ilk adımları Sakarya, Mersin, Diyarbakır, Batman, Bursa ve Ankara’da açılan yeni Doğa kampüsleriyle atıldı. Sırada Samsun, İzmir ve Kayseri var.

Doğa Koleji, “Doğa Türkiye” şemsiyesi altında Diyarbakır, Sakarya, Batman, Mersin, Bursa ve Ankara’da faaliyet göstermeye başladı. Türkiye’nin eğitim mirasına sahip çıkmayı misyon edinen ve bu alanda hizmet veren kurumların yok olup gitmesi yerine “doğa” markası altında eğitim faaliyetlerini sürdürmelerine olanak tanıyan Doğa Koleji, bu yöndeki atılımlarını sürdürmeye devam edecek. Türkiye’nin en köklü ve değerli okulları yepyeni bir enerjiyle bugüne taşıdıkları değerleri yaşatmayı bir sosyal sorumluluk olarak gören Doğa Koleji’nin yeni konseptini Doğa Türkiye Genel Müdürü Ali Zer’le konuştuk.

Doğa Koleji’nin yeni yapılanması Doğa Türkiye nasıl hayata geçti?

Doğa Koleji, Türkiye’deki özel eğitim sektörünün öncüsü olan bir kurum. Eğitimi en doğru ve etkin biçimde sunmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte eğitimin işletme boyutunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Doğa Koleji’nin bilinen güçlü markasını ve eğitim modelini yayma hedefi var. Çünkü eğitimde ve hizmette rekabet var. Marka ve lisansın satılması veya kullandırılması sistemi bu işin en doğru çözümü. Bu sistemin yayılımı Amerika’da ve Avrupa’da yüzde 60’ken Türkiye’de yüzde 12, eğitimde ise yüzde 2,5. Bu oldukça düşük bir oran. Eğitimde bu sistemi uygulayan çok az sayıda okul var ve Doğa Koleji uygulamaya geçen yıl başladı. İşimizi doğru şekilde ve kurallarıyla yaptığımız için her geçen gün artan taleplerle karşı karşıyayız. Doğa kampüslerine baktığımızda bizim tabela okulu olmadığımız ve olmayacağımız çok açıktır. İşletme modeli anlamında, sisteme uyum sağlamaları konusunda her türlü desteği veriyor, denetimlerini yapıyor, lojistik destekte bulunuyoruz. Bu anlamda eğitim sektöründe faklıyız ve bu farklılıkla en büyük olacağız.

Türkiye’deki Doğa kampüslerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu durumun eğitim kalitenizi düşürmesini nasıl engelliyorsunuz?

Büyüdükçe eğitim kalitemiz düşmüyor; tam tersine daha da artıyor. Büyümeye yönelik her hamle, bize değer katıyor. Büyüme stratejimiz, tam bir sosyal sorumluluk örneğidir. Bazen yepyeni bir kampüs kurarak büyüyoruz. Ama çoğu zaman da ülkemizin en seçkin, en değerli ve en prestijli okullarını bünyemize katıyoruz. Bu okullar zaten bir değer üretmişler, yüksek bir kalite çizgisi yakalamışlar. Girdikleri darboğazda Doğa Koleji, bu kurumlara yepyeni bir soluk ve enerji aşılıyor. Hem bu değerler heba olmuyor, hem de Doğa Koleji bünyesine çok değerli deneyim ve birikimler katılıyor. Bu sayede Doğa Koleji, ülkemizin çok değerli ve çok önemli kurumlarına sahip çıkıyor, bu kurumların değerlerini yaşatıyor. Bu değerler, bize de değer katıyor.

İşbirliği yaptığınız kurumun seçimindeki kriterleriniz neler?

30’a yakın ilden bize katılmak için talep var fakat bu 30 il arasından sadece altısıyla görüşmelerimiz devam ediyor. İşletme modeli hem Doğa Koleji hem de devretmek isteyen kurum için riskli bir model. Şu anda Doğa Koleji, Türkiye’de benimsenmiş, kanıksanmış, eğitim modeli iyi bilinen, algısı yüksek eğitim kurumu ve alanında güçlü bir kuruluş. Doğa Koleji bu yöntemle Türkiye’ye yayılırken, kaliteli, ekonomik ve ilişkiler bakımından sağlam, ticari itibarı yüksek, toplum tarafından bilinen ve kötü şöhret sahibi olmayan kişi ve kurumları seçmek zorunda. Bize gelen talepleri kampüs sayımızı artırmak amaçlı kabul etmiyoruz, bu kriterlere uyup uymadığını kontrol ediyoruz. Çünkü yanlış bir tercih Doğa Koleji’nin itibarını sarsabilir. Bir dershane bunu kolaylıkla yapabilir, fakat özel okullar bu riski alamazlar, yeniden başka bir isimle açılmaları kolay değildir. Doğa bayrağı herhangi bir ilde dalgalandığı zaman hep dalgalanmalı Bunu sağlayan da, sağlam ortaklar, sağlam ilişkiler, karşılıklı saygı ve sevgi oluyor. Biz Doğa’yız, güçlüyüz, rakiplerimizi geçeriz görüşü yerine ‘kazandır ve kazan’ mantığını benimsiyoruz. İşbirliği içindeki kuruluş kazanmalı daha sonra biz kazanmalıyız.

Yeni okulların açılmasındaki şehir seçimi neye göre belirleniyor? Sırada hangi şehirler var?

Bunu büyük şehirlere göre yaptık elbette. İstanbul dışında İzmir, Bursa, Konya, Antalya ve Kayseri illeri büyük şehirlere açılmak istiyoruz. Fakat büyüklük dışında da kriterlerimiz var. Mesela Batman büyük şehir statüsünde olmadığı halde talep geldi; şartları ve ortamları bize uygundu, orada da eğitime başladık. Sırada kesin olan Samsun, İzmir, Kayseri var; Çanakkale, Tekirdağ, Konya, Erzurum, Malatya, Trabzon illerinde de görüşmelerimiz devam ediyor. Doğa olarak sayıyı arttırıp ve büyümek yerine altyapıyı oluşturarak ve sindire sindire yol almaktan yanayız.

Doğa Türkiye kapsamında açılan okulların eğitim sitemi ile İstanbul’daki kampüsler arasında ne tür bir bağlantı bulunuyor?

Bu sistem ilk senesinde olmasına rağmen dört ilde de İstanbul’da yapılan merkezi sınavları sistemi burada aynı anda uygulanıyor. İstanbul’da verilen hizmetin aynısı diğer illerde de veriliyor. Bizlerin buradaki görevi sadece okul bulmak değil, Türkiye’deki Doğa Kolejleri ile bir koordinasyon sağlamak. Bizim bu görüşmelerin dışında merkezdeki birimlerle, lojistik, insan kaynakları, eğitim koordinatörleri ile birlikte koordinasyonu sağlamaktır. Türkiye’yi sürekli gezen biriyim ve Doğa algısının çok iyi olduğunu görebiliyorum, artık Doğa Koleji tanınan ve çok iyi bilinen bir marka halinde. Hiçbir okula gidip de sizi okulumuza alalım demedik, büyüme karşıdan gelen teklifler üzerine yapılıyor.

Beykoz Doğa Koleji’nde uygulanan sistem Anadolu’daki kampüslerde de uygulanabilecek mi?

Doğa Konseptli Eğitim Modeli sadece ağaç, yeşillik, tarla, hayvanlar değildir. Çocukların çevre bilinci ve duyarlılık kazandırılması, yaşam biçimi haline getirilmesi ve adına özgü doğayla iç içe eğitim vermek istiyoruz. Bununla birlikte Doğa projesi içinde sosyal sorumluluk projelerimiz oluyor. Öğrencilerimiz eğitimdeki sınav başarılarının yanında kişisel başarılarını ortaya çıkartan, yeteneklerini geliştiren; sadece sınavı değil hayatı da öğreten bir model kullanıyoruz.


About murathan