Hangi okulda Çince var?


Alev Baymur ülkemizin yetiştirdiği önemli sanatçılardan biri. Devlet Opera ve Balesi eski başbalerini ve oyuncu olan Baymur Acarkent Doğa Koleji 5. sınıf öğrencisi Su Özcan’ın annesi. Baymur Doğa Kolej’ndeki yabancı dil eğitimini heyecan verici bulurken, “Hangi okulda Çince dersi var” diye soruyor…

Devlet Opera ve Balesi eski başbalerini ve oyuncu olan Alev Baymur, Doğa Koleji’yle nasıl buluştuklarını, kızı Su’daki gelişimi ve yeni projelerini Oksijen’e anlattı.

Su’nun Doğa Koleji’ne gitme süreci nasıl gündeme geldi?
Biz Acarkent’te oturuyoruz. Su’nun Beykoz Doğa Koleji’nde anaokuluna gitmesini istedik. O zaman daha Acarkent kampüsü ortada yoktu. Sonra Amerika’ya gitmemiz gerekti. Su iki sene orada okudu. Geri döndüğümüzde bir sene bir başka eğitim kurumuna gitti, ama sonunda yuvaya döndü. Kızım şu an Doğa Koleji’nde kültür, sanat, spor, eğitim ve sosyal sorumluluklarının bilincinde bir birey olarak yetişiyor.

Doğa Koleji Su’ya neler kazandırdı? Amerika’daki eğitim sistemiyle karşılaştırdığınızda neler söylenebilir?
Amerika’daki eğitim sistemine en yakın sistem Doğa Koleji’nde var. Amerika’da proje eğitimleri, uygulamalar ve sosyal aktiviteler daha ön planda. Doğa’nın eğitim modeli de aynen böyle. Kızım da aldığı eğitimlerden çok mutlu. Su öğrenmeye hevesli bir çocuk olduğu için burası tam istediği yer. Doğa’da öğrenebileceği o kadar çok şey var ki. Her gün bir etüd yapıyorlar. Drama, dans, dağcılık, buz pateni gibi birbirinden farklı aktiviteleri cumartesi pazar günleri dahil olmak üzere kullanıyoruz.

Eğitim-öğretim kavramları iç içe geçmiş durumda. Doğa Koleji’ni bu noktada nasıl değerlendiriyorsunuz?
Doğa gerçekten bunun ayrımını iyi yapabilmiş bir okul. Halen eğitimin dört duvar arasında öğretilen şeyler olduğu zannediliyor, ama Doğa Koleji bu zihniyetten tamamen uzak. Bununla birlikte bir de disiplin meselesi var ki bu konuda çok geriyiz maalesef. Biz de disiplin meselesi biraz doğaçlama gidiyor, ama Amerika’da çocuklar tek bir zille yapmaları gereken şeyleri yapıyorlar. Doğa’nın en önemli avantajı “yaşayarak öğretiyor” olması. Söylendiğinde hiç etkili olmayan birçok şey, yaşandığında hayata geçirilebiliyor.

Doğa’daki yabancı dil eğitimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
En basitinden hangi okulda Çince eğitimi veriliyor diye merak ediyorum. Bu büyük bir öngörüdür. Elbette ilköğretime giden bir öğrenci Çinceyi su gibi öğrenemez, ama Çincenin gelecekteki yerini düşündüğümüzde öğrencilere birçok kazanımı olduğunu düşünüyorum. Yurtdışında yaşadığımız için şunu çok iyi biliyorum ki çokça konuşulan lisanlar elbet size lazım olacak. İngilizce’nin yanı sıra İspanyolca da böyle bir dildir. Doğa Koleji’nde İngilizce eğitimini de oldukça beğeniyorum. Farklı yaklaşımlar sergiliyorlar ve ciddi çabaları var.

MÜZİKAL İMAJLA
Doğa müzikale hazırlanıyor

Alev Baymur, Doğa Koleji öğrencilerinin de içinde yer alacağı bir müzikale hazırlanıyor. Baymur bu konuyla ilgili sorumuzu şöyle yanıtladı: “TV dizisi formatında bir müzikal hazırlıyorum, çocuk ve gençlik müzikali olacak. Ön çalışmaları kendi stüdyomda götürüyorum. Devlet Opera ve Balesi’nden çok önemli müzisyenler ve orkestra şefi düzeyinde arkadaşlarım çocukların müzikal yeteneklerini değerlendiriyor. Ben dans teknikleri verirken bir koreograf ve bir drama hocası da bize destek veriyor. Böylece çocukları çok yönlü sahneye hazırlıyor, bir yandan da ‘nereye gidebiliriz’in ön çalışmasını yapıyoruz. Yazın da çekimlerle ilgili adımlar atılacak. Türkiye’de bu tip bir çalışma yapılmadı. Bu projede Doğa Koleji öğrencileri de yer alacak. Toplam da 20 ile 40 arasında ilköğretim öğrencisi işin içinde.

About murathan