Doğa Koleji’nin başarısının sırrı: Doğru insan kaynağı


Doğa Koleji, başarısının ardındaki insan kaynakları stratejisini İK Zirve’sinde anlattı. Türkiye genelindeki 40 kampüsünde yaklaşık 5000 kişiye istihdam sağlayan Doğa Koleji, insan kaynakları yönetimindeki öncü ve yenilikçi yaklaşımlarını GlobalCV İK Zirvesi’nde paylaştı.

Doğa Koleji’nin ana sponsorlardan birisi olarak desteklediği İK Zirvesi, 12 Nisan 2012’de WOW Convention Center’da düzenlendi. Açılış konuşmasını Doğa Koleji Öğrenci Meclis Temsilcisi Sehergül Çalış’ın yaptığı zirvede Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker ve İnsan Kaynakları Koordinatörü Kemal Pehlivanoğlu Doğa Koleji’nin başarı hikâyesi ve insan kaynakları stratejisinin bu başarıdaki etkisini anlattılar.
Türkiye genelindeki 40 kampüsünde yaklaşık 5000 kişiye istihdam sağlayan Doğa Koleji sektördeki öncü ve yenilikçi insan kaynakları yönetimini GlobalCV İK Zirvesi’nde paylaştı. Özgün Doğa Konseptli Eğitim Modeli ile dünyaya referans olan Doğa Koleji, eğitimde olduğu kadar insan kaynakları uygulamalarında da farklı ve geleceğe yatırım yapan yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Artan kampüs sayısına paralel olarak sektörde yarattığı istihdam da artan Doğa Koleji, çalışanların özlük haklarından meslek içi eğitime, kurumsal gönüllülükten motivasyon sistemine kadar birçok alanda geleceğin insan kaynağına yatırım yapıyor.

¨Farklı olan kazanır¨
Zirvenin açılış konuşmasını yapan Doğa Koleji Öğrenci Meclisi Temsilcisi Sehergül Çalış, şu anda iş hayatına atılmak üzere olan binlerce gencin aklındaki temel sorunun yanlışlığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Şunu vurgulamak istiyorum. Şu anda iş hayatına atılmak üzere olan, üniversite hazırlıkları yapan yüz binlerce gencin aklındaki temel soru yanlış. İşlerin çoğunun sabit kalacağı gelecekte “Hangi sektör değer kazanacak?” sorusu yerine “Beni gerçekten heyecanlandıran, beni diğerlerinden ayıran ne?” sorusunu sormak rekabet yaşının 15’e düştüğü bu günlerde kesinlikle avantaj sağlayacaktır. ”

Kişisel gelişim ve teknoloji yatırımı
Kurumların insan kaynakları yaklaşımları ve uygulamalarının konuşulduğu zirvede konuşan, Doğa Koleji İnsan Kaynakları Koordinatörü Kemal Pehlivanoğlu, Doğa Koleji’nin standart İK uygulamalarının ötesinde çalışanlarının kişisel gelişimleri ve teknolojiye yatkınlıklarının geliştirilmesine öncelik verdiklerinin altını çizdi. Bu konuya yapılan yatırımın aynı zamanda geleceğe yatırım anlamı taşıdığını ifade eden Doğa Koleji İnsan Kaynakları Koordinatörü Kemal Pehlivanoğlu şunları söyledi: “Nisan 2010 yılından bu yana Doğa’daki tüm insan kaynakları süreçlerini ve uygulamalarımızı web tabanlı olarak dijital ortamda takip ediyoruz. “Yeni Nesil / Dijital İK” ismini verdiğimiz bu çalışmayla, ‘Teknolojiyi En İyi Kullanan Okul’ kategorisindeki dünya birinciliğimizi insan kaynakları alanındaki uygulamalarımızla pekiştiriyoruz.”

Doğa sektöründe lider
Sektörün en fazla istihdam gücüne sahip olan Doğa Koleji, İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ile gerçekleştirdiği işbirlikleri çerçevesinde “Doğa Öğretmen Akademisi”, “Yönetici Geliştirme Programları” ile nitelikli insan gücü yetişmesine katkıda bulunuyor. Mesleki yeterlilik ve kişisel gelişimleri noktasında pek çok farklı insan kaynakları uygulamasının yer aldığı İK stratejisinin önemli bir parçasını da sosyal sorumluluk yaklaşımı oluşturuyor. Doğa Koleji çalışanları sosyal sorumluluk programları çerçevesinde farklı kurumlarda gönüllü faaliyetlere katılıyor ve bunun için ayda bir gün ek izin kullanma hakkına sahipler.

About turko