Doğa Koleji Silivri Buluş Günleri’ndeydi

Türkiye’de bir ilk olan, buluş sahiplerini sanayicilerle buluşturmayı amaçlayan Buluş Günleri, 16 – 17 Haziran 2012 tarihlerinde Silivri’de gerçekleşti.

Adres Patent ve Silivri Sanayici ve İşadamları Derneği’nin katkılarıyla Silivri Belediyesi’nin düzenlediği Buluş Günleri’ne Doğa Koleji de bir proje ile katıldı. Doğa Koleji kimya öğretmeni ve projeler sorumlusu Cahit Karaosmanoğlu ve Yakacık Doğa Koleji VIP öğrencilerinden Ataberk Teknekaya, Buluş Günleri kapsamında projelerini sergiledi. Etkinlikte Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öksüzömer de Doğa Koleji standına ilgi gösterdi.

Doğa Koleji kimya öğretmeni ve projeler sorumlusu Cahit Karaosmanoğlu ve Yakacık Doğa Koleji VIP öğrencisi Ataberk Teknekaya, 2009 yılından beri üzerinde çalıştıkları ve Amerika Teksas’ta Dünya 2.’si olan projelerini tanıttı. Proje, arabaların katalitik konventörlerinde bulunan değerli metallerin geri dönüştürülmesi esasına dayanıyor. Arabalar hurdaya çıktıktan sonra geri dönüştürülen değerli metaller hem çevre kirliliğini önlüyor hem de ekonomik kazanım sağlıyor. Patenti alınmış bu çalışma, Türkiye’de bir ilk olarak değerlendiriliyor. Ataberk Teknekaya, 24 Haziran’da bu çalışmayı Amerika’da New York’ta bir festivalde tanıtmaya hazırlanıyor.

About turko